Health Centre Staff

Health Centre Staff

Administration

  • Derek Thompson, Health Director
  • Marnie Elliott, Associate Health Director
  • Benecia George, Executive Assistant
  • Helen Dunlop, Aboriginal Liason Nurse
  • Cindy Hlus, Quality Improvement and Safety Coordinator
  • Cindy Carleton, QIS Contractor

Clerical Administration

  • Lori Elliott, Office Manager/Program Coordinator
  • Joette Antoine, Clerk
  • Arlene Alphonse, Clerk
  • AnnaLee Antoine, Clerk

Medical Transportation Drivers

  • Connie Clark
  • Dorothy Joe
  • Perry George
  • Robert Goldsmith

Janitorial Services

  • Jeff Page

Healthy Families

  • Fairlie Mendoza, Program Manager
  • Sheila Gabrielle, Maternal Child Health
  • Greta Skjelstad, Maternal Child Health
  • Caroline Modeste, Infant Development Consultant
  • Susan George, Child Minder
  • Elaine Seymour, Child Minder
  • Julie Kostyk, Registered Dietician
  • Caitlin ,Hickman Special Research Teams Projects
  • Joban Dahanoa, Special Research Teams Projects
  • Amber Macadam, Senior Nurse
  • Connie Kirkham, Community Health Nurse
  • Stella Nilsson, RN
  • Liz Spry, RN
  • Hillary ColeVoke, RN
  • Sharla LaBoucane
  • Doreen Peter, Community Health Representative Supervisor
  • Elizabeth Daniels, Community Health Representative
  • Edward Joe, Community Health Representative/SFU Tobacco Community Research Associate
  • Julianne Alphonse

Dental Program

  • Shelly Sorenson, Dental Clinic Manager, Dental Hygienist
  • Tisha Effort, Certified Dental Assistant/Receptionist
  • Carroll Chadwich, Certified Dental Assistant
  • Saffron Joe, Certified Dental Assistant
  • Kerri Lee Crocker, Children's Oral Health Initiative Aide
  • Cheryl Joe, Children's Oral Health Initiative Aide
  • Dr Heather Cooke, Dentist
  • Dr Eugene Tang, Dentist
  • Dr Claudia Masouredis, Dentist
  • Janeen Campbell, FNHA Dental Therapist

Kwun'atsustul Mental Health Counselling

  • Cynthia Jamieson, Program Manager
  • Nancy James, Counsellor
  • Donna Johnny, Counsellor
  • Laura Elliott, Counsellor
  • Mellissa Craghtten, Counsellor
  • Edward Epp, Counsellor
  • Erin Kapela, Counsellor
  • Arlene Jimmy-Joe, Receptionist

Quw'utsun S'ulhween (Elders)Program

  • Angie Gibson, Manger/Elders' Nurse
  • Cara Jamieson, Elders Nurse
  • Rozalee Daniels, RN
  • Terri George, LPN
  • Eileen Ramirez, Personal Care Program Supervisor
  • Elva Elliott, Personal Care Worker
  • Karen Gibson, Personal Care Worker
  • Lucy Goldsmith, Personal Care Worker
  • Rachel Alec, Personal Care Worker
  • Victoria Daniels, Personal Care Worker
  • Robert Rice, Personal Care Worker
  • Patrice Peter, Personal Care Worker
  • Suzanne Sampson, Personal Care Worker
  • Donna Louie, Personal Care Worker/Activity Aide
  • Ricky Dean Paige, Day Program Aide and Senior Driver
  • Fabian Tommy, Day Program Aide and Senior Driver
  • Alfreda Page, Personal Care Worker
  • Kim Alphonse, Personal Care Worker
  • Marcella Joe, Personal Care Worker

Elders Kitchen

  • Jared Williams, Kitchen Manager/Head Cook
  • Marie Sampson, Assistant Cook
  • Arnie Joe, Assistant Cook
  • Victoria Joe, Assistant Cook
  • Danny Campbell, Prep Cook/Dishwasher
  • Douglas Williams, Meal Delivery Program Driver

Kwam'kwum'tthun Shqwaluwun (Youth Centre)

  • Toni Williams, Manager
  • Leon Johnny, Outreach/Youth Worker
  • Roberta Jim, Outreach/Youth Worker
  • Jordan Jack, Outreach/Youth Worker
  • Hannah Morales, Outreach/Youth Worker
  • Louie Johnnie, Outreach/Youth Worker
  • Amber Tommy, Recreation

Slhexun Sun'ts'a Clinic

Willow Last, Interim Manager

Troy McLeod, Physician

Valerie Jefferd, Nurse Practioner

Kimberly Viksush, LPN Health Coaches

Loretta Wilson, LPN Health Coaches

Nilak Ironhawk-Tommy, LPN Health Coaches

Marnee Wilson, casual LPN Health Coaches

Jocelyn Lundberg, Occuptional Therapist

Leslie Cochrane, RN

Healthy Lifestyles & Diabetes Education

April DeYaeger, Registered Dietician

Danna Lyngard, RN

Selena Peter, Good Food Box

Debbie Mason, Foot Care Nurse

Brooklyn Davis, Speech Language Pathologist